Dobry kabel USB, jaki wybrać?

0
Dobry kabel USB, jaki wybrać?

 

Głównym zastosowaniem kabla USB jest ładowanie urządzenia elektronicznego, we współpracy z ładowarką USB bądź poprzez podpięcie do komputera stacjonarnego lub laptopa. W obecnych czasach transfer danych między urządzeniami bardzo często odbywa się bezprzewodowo, czasami jednak warto użyć kabla USB, dzięki któremu duże pliki prześlemy w o wiele, krótszym czasie. Kable USB-C są również wykorzystywane do połączenia komputera lub laptopa z monitorem zewnętrznym.

Co to jest kabel USB?

Kabel USB czy przewód USB, pozwala fizycznie połączyć ze sobą 2 urządzenia. Za pomocą kabla możemy naładować nasze urządzenie, przesłać nim dane lub wyświetlić obraz na monitorze, który jest połączony z komputerem.

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów kabli USB w różnych długościach a najczęściej używanymi kablami USB są kable w poniższych konfiguracjach wtyków:

 • kabel USB-A na Apple Lightning (do ładowania i przesyłania danych dla urządzeń marki Apple)
 • kabel USB-C na Apple Lightning (do ładowania i przesyłania danych dla urządzeń marki Apple)
 • kabel USB-C na USB-C (w przyszłości standard ładowania i przesyłu danych dla wszystkich urządzeń)
 • kabel USB-A na USB-C (kabel łączący starsze urządzenia z nowszymi)
 • kabel USB-A na microUSB (do starszych telefonów, tabletów, aparatów itd.)

Jak dobrać kabel USB do swojego urządzenia?

Każdy kabel ma dwa końce, aby wybrać odpowiednie należy przyjrzeć się gniazdom urządzeń, do których są one podłączane (poniżej zamieszczamy grafikę pozwalającą zidentyfikować jakie gniazdo posiada nasze urządzenie). Do gniazda USB-C należy użyć kabla z wtykiem USB-C, do gniazda Apple Lightning należy użyć kabla z wtykiem Apple Lightning itd.

 

W dużym uproszczeniu można przyjąć:

 • urządzenia marki Apple wyprodukowane do 2022r posiadają gniazdo Apple Lightning (wyjątkiem są niektóre modele iPad Pro a także laptopy),
 • w najnowszych urządzeniach producenci decydują się na użycie gniazda USB-C,
 • w starszych urządzeniach standardem było gniazdo microUSB.

Jeżeli nie jesteś pewien jakie wtyki kabla USB potrzebujesz, możesz spróbować je zidentyfikować za pomocą powyższej grafiki lub wpisać model swojego urządzenia w internecie z dopiskiem „rodzaj gniazda”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem kabla USB?

 1. Jeżeli korzystasz z urządzeń marki Apple upewnij się iż kupowany kabel z wtykiem Apple Lightning posiada certyfikat MFI, wiele kabli, które go nie posiadają przestaną ładować Twoje urządzenie ze względu na wbudowane zabezpieczenia samego urządzenia.
 2. Jakość wykonania kabla ma duży wpływ na prędkość ładowania Twojego urządzenia. W przypadku użycia szybkiej ładowarki USB, Twoje urządzenie nie będzie się szybko ładowało w przypadku gdy sam kabel USB nie będzie przystosowany do szybkiego ładowania.
 3. Niektóre kable USB dostępne w internecie służą wyłącznie do ładowania urządzenia bez możliwości przesyłu danych, zwróć uwagę na opis kabla USB jeżeli taka funkcja będzie Ci potrzebna.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące kabli USB – śmiało napisz do nas, postaramy się udzielić przydatnych wskazówek.

Jeżeli powyższy artykuł był dla Ciebie pomocny i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć – zapraszamy do zakupu jednego z kabli USB dostępnych w naszej ofercie :)

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl